Projekt rewitalizacji fontanny w Parku Niedźwiadków w Tychach.
Fontanna została zaprojektowana w późnych latach 60 przez Marka Dziekońskiego. Architekt związany z Miastoprojektem Nowe Tychy, współautor, min. Stadionu Zimowego w Tychach, czy budynku Panoramy Racławickiej we Wrocławiu. Wodotrysk został wybudowany w 1975 i jest niezwykle interesującym, wyjątkowym przykładem małej architektury bardzo dobrze wpisującym się w stylistykę modernizmu, jednocześnie w unikalny charakter miasta Tychy. Fontanna składa się z kompozycji czterech mis o różnych rozmiarach z ukrytą pod ziemią komorą technologiczną. Po latach jedynie minimalnych prac utrzymaniowych, stan obiektu stale się pogarszał. W jego powierzchni występowały liczne ubytki i odpryski. Miejsca po zdemontowanych elementach wyposażenia zaślepione zostały przypadkowo dobranymi materiałami budowlanymi, np. cegłami. W źle zaizolowanej, przeciekającej podziemnej komorze zainstalowane były prymitywne i przestarzałe urządzenia. Oryginalnie fontanna wykończona była w surowym betonie, jedynie wnętrza mis oraz słupy je podtrzymujące posiadały okładzinę z mozaiki. Z biegiem czasu obiekt został kilkukrotnie przemalowany, ostatnim razem za pomocą farby o kolorze intensywnej ultramaryny w wykończeniu w połysku. Pomalowanie obiektu jedynie uwidoczniło wszelkie niedoskonałości, odkształcenia i uszkodzenia powierzchni mis. Kolor fontanny stopniowo dla mieszkańców stał się jednym z jej elementów charakterystycznych, stanęliśmy przed zadaniem pogodzenia oryginalnych założeń projektu z przyzwyczajeniami i oczekiwaniami społeczeństwa.
Z uwagi na zły stan techniczny dwóch górnych mis oraz konieczność montażu w nich sporej ilości instalacji zdecydowaliśmy się na ich całkowite rozebranie i odtworzenie. Nowe, prefabrykowane misy umiejscowiliśmy w miejscu oryginalnych na krawędzi niższej za pomocą kotew chemicznych.
Podejmując się projektu skupiliśmy się na konieczności zachowania unikalnego kształtu fontanny. Zdecydowaliśmy się na zachowanie niebieskiego koloru, ale zminimalizowaliśmy jego powierzchnię jedynie do wewnętrznej płaszczyzny mis. Jednocześnie, aby uwidocznić ich formę, za pomocą odpowiednio dobranej kompozycji poszczególnych płytek uzyskaliśmy delikatne zróżnicowanie natężenia koloru.
Naprawione i zagruntowane powierzchnie mis zostały ręcznie obłożone mozaiką z odpowiednio tłuczonych ceramicznych płytek. Cała ta praca została wykonana przez zespół pod przewodnictwem Marleny Jędrochy absolwentki Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu na wydziale Architektury Wnętrz i Wzornictwa Przemysłowego. W przypadku największych mis, mozaika została wcześniej przygotowana w studio artystki w odpowiednio dociętych fragmentach. Elementy te zostały później na miejscu złożone, a miejsca łączenia zamaskowane. Dwie najmniejsze misy oraz słupy podpierające zostały obłożone na miejscu.
Wszystkie urządzenia fontanny zostały wymienione, a komora została odpowiednio zaizolowana. Wodotrysk został także wyposażony w nowe oświetlenie.